ЗВЕРНЕННЯ щодо невиконання окремими органами влади Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні, затвердженого постановою Верховної Ради України

ЗВЕРНЕННЯ

щодо невиконання окремими органами влади

Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні,

затвердженого постановою Верховної Ради України

від 4 червня 2015 р. № 509-VIII

у частині приєднання України

до Конвенції про працю в морському судноплавстві 2006 р.

м. Одеса                                                                                       09 лютого 2017 р.

Морські профспілки України в черговий раз висловлюють свою занепокоєність подальшим уповільненням підготовки до приєднання України до Конвенції про працю в морському судноплавстві 2006 р. (КПМС).

КПМС вступила в силу у серпні 2013 р., сьогодні до неї приєдналися більш 80 держав, прапори яких покривають більше 90 % світового тоннажу торгівельного флоту; до КПМС вже приєдналися 24 держави ЄС (зокрема усі морські держави ЄС).

Окремі держави, які приєдналися до КПМС та є, як і Україна, постачальниками праці моряків на міжнародний ринок, активно користується цією конвенцією для відсторонення українських моряків зі світового ринку морської праці та заміни їх на власних моряків. При цьому ці країни після приєднання як правило не вживають жодних практичних заходів для практичного підвищення рівня захищеності прав моряків під власним прапором, обмежившись формальними змінами до окремих актів законодавства.

Україна є єдиною з країн, громадяни якої мають вагоме значення у кадровому забезпеченні міжнародного судноплавства, що досі не приєдналася до КПМС.

КПМС передбачає для держав-учасниць декілька напрямів обов’язкової діяльності: це дотримання КПМС на суднах під власним прапором; дотримання КПМС суднами, що заходять у власні порти (незалежно від прапору) та дотримання КПМС на власній території при наборі, працевлаштуванні, репатріації та соціальному забезпеченню моряків.

КПМС не передбачає режиму найбільшого сприяння для держав, що її не ратифікували. Отже відсутність ратифікації КПМС Україною не звільняє українські судна та українських судновласників, що перебувають під юрисдикцією (в портах та територіальному морі) держав-учасниць конвенції, від повного виконання її вимог. Це з серпня 2013 р. вже істотно ускладнило здійснення торгівельного судноплавства для суден та судновласників України.

Не ратифікація Україною КПМС ускладнює позиції громадян України на світовому ринку праці моряків, адже судновласники зацікавлені у комплектації екіпажів громадянами держав-учасниць КПМС, оскільки це значно спрощує процедури контролю за дотриманням КПМС на цих суднах. Фактично неучасть України в КПМС після її вступу в силу зумовила виникнення істотних проблем у працевлаштуванні значної частини з тих 200000 громадян України, що мають документи моряка та бажання працювати у складі екіпажів суден.

Щомісяця через неучасть України у КПМС тисячі українських моряків втрачають можливість роботи. Їх безробіття, крім того, ставить нові виклики та загрози перед системами підготовки кадрів у торгівельному мореплавстві та працевлаштування моряків, що існують в Україні – ці системи приходять у занепад, а це ще тисячі робочих місць.

Противників приєднання України до КПМС немає ні у легальному бізнес-середовищі, що діє в межах законодавства, ні у морській експертній та науковій спільноті.

КПМС не розповсюджується на маломірні судна, на судна внутрішніх водних шляхів, малого каботажу та на будь-які рибальські судна. Приєднання України до КПМС не потребує на переобладнання суден, що вже зареєстровані під прапором України. Приєднання України до КПМС не потребує на істотні зміни у законодавстві.

Приєднання України до КПМС не передбачає істотних фінансових витрат; більшість необхідних дій та організаційних заходів мають здійснити Мінінфраструктури та Мінсоцполітики в межах власних управлінських функцій.

Після приєднання Україна матиме рік для цих заходів; без приєднання відповідні державні органи «наперед» нічого для захисту прав українських моряків робити не будуть, про що вже свідчить сумний досвід 2006-2016 рр.

Отже проблема неучасті України у КПМС є ключовою для розвитку українського морегосподарського комплексу та для забезпечення прав українських моряків, зокрема тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях. Необхідність приєднання України до КПМС, починаючи з 2012 р., визнавалася на усіх рівнях, зокрема двома останніми складами Уряду, видавалась низка відповідних доручень.

План законодавчого забезпечення реформ в Україні, затверджений постановою Верховної Ради України від 4 червня 2015 р. № 509-VIII у п. 107 визначив потребу підготовки законопроекту «Про приєднання до КПМС» у 2015 р. та його прийняття у 2016 р., серед іншого визнавши потребу виконання таким чином вимог ст. 291 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Відповідальними парламентськими органами було визначено комітети у закордонних справах, з питань транспорту та з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення відповідно. Але досі практичних змін у процесі приєднання України до КПМС немає, відповідний законопроект у парламент урядом не подано.

Тому морські профспілки України вимагають негайно припинити практику затягування узгодження відповідних законопроектів про приєднання України до КПМС та сприяти їх опрацюванню Урядом України.

Морські профспілки України пропонують Уряду України негайно визначити завершення довготривалої підготовки законопроекту про приєднання України до КПМС як невідкладне завдання для Міністерства інфраструктури та інших зацікавлених ЦОВВ із встановленням адекватних стислих термінів та визначенням відповідальних осіб.

Керівництву та профільним комітетам Верховної Ради морські профспілки пропонують організувати заслухання представників Уряду, Міністерства інфраструктури та інших ЦОВВ щодо причин затягування підготовки законопроектів, пов’язаних із приєднанням України до КПМС та причин фактичного зриву ними відповідних термінів, встановлених у Плані законодавчого забезпечення реформ в Україні.

Морські профспілки України залишаються готовими для співпраці з органами публічної влади з будь-яких питань, що стосуються захисту трудових та соціальних прав українських моряків.

Українська незалежна морська профспілка

Федерація морських професійних спілок України,

Федерація професійних спілок працівників водного транспорту та плавскладу України