Піти в рейс не порушуючи закону

1295

Кримські моряки можуть звертатися до Представництва Президента України в Криму за правовою допомогою.

Постійний представник Президента України в АРК Борис Бабін розповів газеті «Морська правда»/ The Maritime Telegraph, з якими проблемами зіштовхується кримський моряк і як їх вирішити без порушення закону.

«Після того, як Росія з березня 2014 року всупереч позиції України та міжнародної спільноти привласнила Крим, стан справ кримських моряків значно ускладнився. З одного боку, російська влада організувала систему паспортизації та видачі кваліфікаційних документів для кримчан на власній території, насамперед у Новоросійську. Водночас навчальні заклади, тренінгові та медичні центри, капітанії, розташовані в Криму, не визнаються більшістю адміністрацій прапору. Тому й отримати відповідні підпрапорні документи та працевлаштуватися моряку дуже важко. Більш того, оскільки про оборудку російської влади з Новоросійськом як «портом приписки» приблизно з 2016 року стало загальновідомо, сьогодні багато крупних судноплавних та крюїнгових компаній, а також адміністрації прапору не хочуть мати справи з кримчанами. До речі, навіть за умови наявності у них легального пакету документів, отриманого на материковій Україні чи в третій державі. Така дискримінація моряків з легальними, а не «кримськими» документами за місцем походження, є порушенням їх базових прав, зокрема, гарантованих актами ООН, Європейською конвенцією з прав людини та MLC. Тому українські моряки, які не змогли працевлаштуватися через кримське походження та реєстрацію, можуть скаржитися на судновласників чи адміністрацію прапору. Представництво Президента України в АРК, що розташоване за адресою: Херсон, вул.Ушакова, 42, готове надати таким морякам первинну правову допомогу за їх зверненнями.

Інша проблема – отримання кримськими моряками документів на материковій частині України та потреба декілька разів перетинати КПВВ при цьому. 17 жовтня Представництво Президента провело нараду стосовно цієї проблеми та вживає відповідні заходи, щоб у подальшому скоротити кількість відвідувань підрозділів Інспекції та капітаній.

Додаткова проблема полягає у гальмуванні створення Морської адміністрації України, що призводить до невизначеності долі дипломно-паспортних відділів. Якщо кримські моряки вбачають штучне затягування видачі документів або стали жертвами вимагання хабарів, вони також можуть звертатися до Представництва Президента України в АРК.

Покидання території Криму моряками та повернення на півострів мають відбуватися суто через наземні КВПП на межі з материковою Україною. Виліт моряка через аеропорт Сімферополя або виїзд поромом через Керч в РФ та далі в аеропорти світу є адміністративним правопорушенням. Воно легко доводиться українськими прикордонниками після того, як особа потрапила на материкову Україну. Те саме відбувається за умов посадки моряка на борт в кримських портах чи на їхніх рейдах. Особи, які організовують такі перевезення, надаючи морякам квитки на літак, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Вже є випадок подання в суд справи проти керівництва української крюїнгової компанії, що відправляла у 2016-2017 рр. моряків у рейс через Керч.

В усіх випадках правових утисків кримські моряки можуть звертатися до Представництва Президента України в АРК письмово, телефоном, скайпом, факсом, емейлом чи через групу в Facebook.